groenendael owczarek belgijski

Owczarek belgijski – Groenendael

Groenendael jest psem średniej wielkości, długowłosym, o kwadratowej sylwetce. Mimo, że często mylony jest przez ogół społeczeństwa z „długowłosym owczarkiem niemieckim”, ma bardziej kwadratowy profil, lżejszą kość i bardziej wyrafinowaną głowę, o lekkim, energicznym ruchu. Dumna kareta głowy, czujna, uważna postawa, przekazująca wrażenie wdzięcznej siły i inteligencji – to wyróżnia go ze wszystkich odmian. Zwinny, aktywny i wszechstronny pies, którego głównym przeznaczeniem jest pasterz i strażnik stada.

Sierść i umaszczenie

Odmiana Groenendael jest koloru czarnego. Mogą mieć ograniczoną biel na klatce piersiowej i palcach. Rasa jest psem długowłosym, który wymaga dość intensywnej pielęgnacji. Mają długą, prostą i obfitą sierść zewnętrzną z niezwykle gęstym podszerstkiem.

Wysokość

Średnia wysokość rasy to około 55-65cm.

Waga

Średnia waga rasy to około 25-30kg

groenendael odmiana

Zachowanie

Groenendael muszą być z natury pewne siebie i otwarte, a ani nieśmiałość ani agresja nie są u nich pożądane. Podobnie jak w przypadku innych ras pracujących, konieczne jest, aby już od pierwszego dnia właściciele ustalili granice spokojnego i rozsądnego zachowania i przy pomocy pozytywnego wzmocnienia ustanowili zasady dla swoich psów, tak samo jak dla swoich dzieci. Nie należy zakładać, z powodu podobieństwa nazwy, że owczarek belgijski jest taki sam jak owczarek niemiecki, ani pod względem temperamentu, ani cech fizycznych.

Owczarki belgijskie mają silny instynkt stróżowania, kiedy są wezwane do ochrony; w innych sytuacjach powinny być jednak spokojne i odważne. Tak jak w przypadku wszystkich psów, dzieci powinny być pod nadzorem, aby ostra zabawa nie została źle zinterpretowana przez psa jako akt agresji.

Polecane posty